רפואה משלימה

רפואה משלימה

רפואה משלימה, מעצם ההגדרה שלה, אמורה להינתן יחד עם זו הקונבנציונלית. ובכל זאת, בשנים האחרונות הפופולאריות של הרפואה האלטרנטיבית כה גדלה, עד שכיום רבים מעניקים לה משקל משמעותי לא פחות מאשר זו המקובלת. למרות שטיפולים מהסוג הזה חסרי בסיסי מדעי, וחרף העובדה שהם לא מועברים על ידי רופאים במלוא מובן המילה, אינספור אנשים יוכלו להישבע שהם שיפרו את מצבם הגופני באינספור מובנים. אילו טיפולים נכללים כיום תחת הרפואה המשלימה?

רפואה סינית

רפואה סינית מהווה תחום רחב במיוחד של שיטות טיפול רפואיות, להן בסיס תיאורטי משותף. זוהי מעין קטגוריית על, הכוללת בתוכה טיפולים מגוונים, ואשר העקרונות לה נקבעו בעיקרם בספר הרפואה של הקיסר הצהוב, שנכתב לפני אלפי שנים. בין השאר, התבוננות על גוף האדם כחלק מהעולם, יצירת הרמונית בין האדם חוקי הטבע, איזון באנרגיית החיים ("אנרגיית צ'י") או יין וייאנג.בין הטיפולים השונים במסגרת רפואה סינית, ניתן למנות דיקור סיני. זהו טיפול שתכליתו החדרה של מחטים לנקודות הדיקור בגוף, במטרה לאזן את זרימת אנרגיית הצ'י, וכדי למלא צורך ספציפי: למשל, דיקור סיני להרזיה. שיטה מקובלת נוספת, ג'ין שין, מבוססת על לחיצות על נקודות לאורך אותן נקודות אנרגטית, במה שמהווה למעשה שילוב בין רפואה סינית, טכניקות טיפול במגע וטיפולים אנרגטיים. וכמובן שניתן למצוא טיפולים נוספים, ואף עקרונות מרכזיים של רפואה סינית תזונה.

רפלקסולוגיה

שיטת הטיפול של רפלקסולוגיה היא שיטת טיפול אלטרנטיבית נוספת, אשר העיקרון הבסיסי שלה הוא הפעלת לחצים בכפות הרגליים, הידיים או האוזניים, וזאת באמצעות האגודל, אצבעות נוספות וטכניקות ידיים. השיטה מניחה קשר בין אזורי מגע או לחיצה בכפות הרגליים לבין איברים שונים בגוף האדם, מה שמאפשר אבחון וטיפול.

עיסוי

עיסוי, או מסאג', הוא שיטת טיפול המבוצעת באמצעות חיכוכים, שפשופים ולחיצות בנקודות שונות בגוף האדם, ומבוצעת באמצעות לחיצות הגורם המטפל או על ידי מכשירים מכניים. ניתן להבחין בין אינספור סוגים עיסויים, הנחלקים לשתי קבוצות עיקריות: עיסוי רפואי ועיסוי הומאופטי.

שיאצו

את הסקירה ממשיכים עם שיאצו, שיטת מגע נוספת. השיטה, שמקורה ביפן, מניחה ערוצי אנרגיה בלתי נראים בגוף, עיקרון המושפע מהרפואה הסינית, ואת הקשר ביניהם לבין מצבים רפואיים מורכבים. המטרה בטיפולים, המבוססים בעיקר על לחיצות או מתיחות באיברים שונים, היא ליצור גירויים בגוף, שישפיעו באופן חיובי על הבעיה האמורה.

צמחי מרפא

כשמדברים על רפואה משלימה, מתכוונים פעמים רבות אל רפואה טבעית. צמחי מרפא, שם כולל לצמחים הכוללים יסודות רפואיים או מועילים לגוף, נכנסים לתמונה בנקודה הזו בדיוק. את הצמחים ניתן למצוא בצורה של תכשירים, אבקות, תמציות ואף חלקי צמחים או בעלי חיים. המטרה היא לרפא ולמנוע בעיות ומחלות בגוף.

פרחי באך

שיטת הטיפול הבאה, פרחי באך, מבוססת על שימוש ב-38 תמציות פרחים, שנמצאו כיעילות לשמירה על בריאות האדם בעבודתו של ד"ר אדוארד באך. תמציות אלה מופקות מפרחים, מניצנים, משיחים ומעצים, כאשר כל תמצית מייצגת מצב נפשי מסוים. המטרה של התמציות של פרחי באך היא לבצע ריפוי עצמי וטיהור של האדם.

תזונה נכונה

לבסוף, לא ניתן שלא להתייחס לחשיבותה של תזונה נכונה, מפתח מרכזי לחיים בריאים. זוהי תזונה מאוזנת, הכוללת בתוכה כמה שיותר רכיבים חיוביים לגוף, וכמות מזערית של אלה הפוגעים בו. כדי שתזונה תהיה יעילה, היא צריכה להתאים למאפיינים ולצרכים של האדם שנוטל אותה, כפי שבא לידי ביטוי בקשר בין תזונה נכונה וספורט: תזונה נכונה למתאמנים, למשל, תבוסס על לא מעט פחמימות.

מה היה לנו עד עכשיו?
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

קטגוריות נוספות באתר

צור קשר

מעוניין לפרסם אצלנו? מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בתוך זמן קצר

5/5

מאמרים נוספים בתחום

מאמרים אחרונים באתר

טרנדים

מאמרים פופולריים אחרונים

איפה קונים מתקן לתג חנייה לנכה

הקדמה: מהו תג חניה לנכים והיכן הוא תקף? חניית תג נכה היא כרטיס המאפשר לבעלי מוגבלויות לחנות במקומות חניה שמורים לבעלי מוגבלויות. את הכרטיס ניתן

מוצרי קמגרה למכירה אונליין

כל מה שרציתם ללמוד על מוצרי קמגרה ומשום מהלא העזתם לברר. חיי המין אמורים להיות מהנים ומלאי סיפוק. אמה-מה, לעיתים בני-אדם מתמודדים יחד עם שלל